رابط کاربری جدید شیائومی
رابط کاربری جدید شیائومی MIUI 12.5 معرفی شد.

شیائومی از آپدیت جدید رابط کاربری اش یا همان MIUI رونمایی کرده است.

مانند ورژن های قبلی باز هم MIUI 12.5 داریم ( همان طور که قبلا ۱۰.۵ و ۱۱.۵ داشتیم.) در این ورژن تغییرات کاربری زیبایی و هم چنین تغییرات اندکی در حریم خصوصی و پخش جدید برای اتصال به کامپیوتر (که با نام MIUI+ معرفی شد ) به همراه دارد.

 

طراحی و بهبود عملکرد MIUI 12.5

اگر شما هم از کاربرات شیائومی باشید احتمالا بعد از نصب MIUI 12 احساس سنگینی خاصی را در گوشی خود کرده اید. این سنگینی به نحوی نیست که مزاحم کارهایتان شده یا لگ و باگی مشاهده کنید ولی چیزی که مشخص است روان نیست.

حال در MIUI 12.5 طبق گفته خود شیائومی نسبت به MIUI 12 سبک تر ، سریع تر و کار آمد تر شده است. در حقیقت ، MIUI 12.5 به میزان ۲۰ درصد کمتر از پردازنده ، ۳۵ درصد کمتر از حافظه پس زمینه و ۲۵ درصد انرژی کمتری مصرف می کند.

امکان جدیدی که به این رابط کاربری اضافه شده این است که گشت و گذار در این گوشی اولویت قرار دارد و باعث بهبود عملکرد موبایل می شود که شما در حین کار با آن خیچگونه لگ و باگ و کندی را مشاهده نکنید.

هم چنین در ورژن های قبلی MIUI کلی برنامه سیستمی وجود داشت که قابل حذف شدن نبودند و برای کاربر گاها آزار دهنده بودند ولی در MIUI 12.5 این محدودیت برداشته شده و شما تنها ۹ برنامه سیستمی غیر قابل حذف پیش رو دارید ؛ که این عدد در مقایسه با EMUI هوآوی یا iOs اپل کمتر است.

 

در MIUI شیامی تنها 9 برنامه سیستمی وجود دارد.

همچنین طبق گفته های شیائومی قدرت محاسباتی این رابط کاربری نسبه به قبل ارتقا یافته است و انیمیشن های این رابط کاربری بهبود و پایداری بهتری یافته اند.

اولین چیزی که به طور کلی عوض شده است ، آیکون شروع به کار گوشی است.

 

آیکون های نمایشی تنظیمات اولیه گوشی به طور کلی عوض شدند در عوض ظاهر Nitification Center , Control Center خیلی عوض نشدند  ولی می توان با سوآپ کردن دست خود بین این دو جابجا شد.

 

تغییر بعدی مربوط به پنل تنظیم صدا در MIUI 12.5 است. این قسمت در MIUI 12 هیچ تغییری نکرد و حالا این کمپانی تصمیم به تغییر آن کرده است.  هم چنین منو POWER گوشی هم تغییر کرده است.

 

ویژگی جدید رابط کاربری شیائومی

 

Super Wallpaper جدید به MIUI 12.5 اضافه شده است.

نخستینبار شیائومی با معرفی رابط کاربری MIUI 12 از سوپر والپیپر ها رو نمایی کرد. این سوپر والپیپر ها در حقیقت والپیپر های زنده ای بودند که در هر کدام از حالت های گوشی ( استند بای ، لاک اسکرین و هوم اسکرین ) حالت خاصی را به خود می گرفتند و زیبایی بسیار خاصی به این رابط کاربری می دادند ؛ البته طبق رایزنی بنده با تیم شیامئومی این قابلیت برای تمام گوشی های شیائومی فعال نیست و تنها مدل هایی که پردازنده قوی (سری ۸ اسنپ دراگون را داردند.) دارند فعال میشود.( البته یک راه مخفی برای فعال کردنش وجود دارد که اگر دوست دارید بنویسم ، در قسمت کامنت ها بنویسید.)

 

سوپر والپیپر های شیائومی SUPER WALLPaper

حال در MIUI 12.5 علاوه بر سوپر والپیپر زمین و مریخ ، از کوه برفی سیگونیانگ است ( که بلندترین کوه در غرب چین است) در حقیقت با گذشت زمان حالت های این سوپر والپیپر ها تغییر می کند و روز و شب این ها یکی نیست.

از دیگر سوپر والپیپر هایی که به این رابط کاربری افزوده شده است می توان به Shipwreck Bay در یونان و کوه Blades Edge در ایتالیا اشاره نمود. هم چنین شیائومی ادعا می کند ک سوپر والپیپر های جدید و بیشتری در راه هستند.

 

صدای اعلانات در MIUI 12.5 بیشتر شده است.

MIUI 12.5 صداهای اعلان خود را از چهار زیستگاه اصلی ( جنگل های بارانی آمریکای جنوبی ، استرالیا ، چمن زار های آفریقای شرقی و قطب شمال ) گرفته و برای این رابط کاربری قرار داده است.

هم چنین این کمپانی می گوید این صدا ها به کمک جانور شناسان و هنرمندان صدا از سراسر جهان ضبط شده اند و تعداد آن ها تا این زمان به ۱۲۰ عدد می رسد.

 

 

جلوه های صوتی ، سیستم جدید را به وجود آورده اند که از عناصر طبیعی است. به عنوان مثال شیائومی می گوید که ارتعاشات بازخورد گزینه هایی مثل قفل و ضربه و… را اصلاح کرده است.

تمام این صدا ها برای گوشی هایی که دارای قابلیت دو بلندگو هستند طراحی و اجرا می شود.

 

 

فضالی شخصی

MIUI 12.5 بیرای بهبود فضای شخصی امکانات جدیدی را اضافه کرده که قبلا این امکانات را در iOs 14 دیده بودیم.

اولین امکان ، دیگر نیاز نیت که موقعیت دقیق لوکیشن خود را به برنامه هایی که نیاز به موقعیت شما دارند بدهید(برای برنامه آب و هوا نیازی به دانستن مکان دقیق شما نیست اگر محدوده ای هم به آن دسترسی بدهید کافیست.)

در بخش Privact Protection ، امکانات بیشتری در اختیار کاربر قرار داده است. گزینه ای اضافه دشه است که می توان دسترسی برنامه ها را کلیپ برد شما محدود کند. (کلیپ برد جایی است که تمام اطلاعات کپی شده توسط شما در آن قرار می گیرد.)

گزینه ای هم اضافه شده است که اگر برنامه ای بخواهد که عکس از گالری شما بردارد یا پاک کند به شما هشدار می دهد.

تغییرات در گالری

در MIUI 12.5 امکانات جدیدی به گالری اضافه می شود. حالا می توان در داخل گالری عکس ها را به صورت PDF ذخیره کرد.

قسمتی برای شناسایی متن از عکس هم به این رابط کاربری اضافه شده است.

شاید این امکانات پیش پا افتاده باشند ولی برای این که به طور پیش فرض روی گوشی شما قرار دارند ، امتیاز به حساب می آید.

 

گالری در MIUI 12.5

برنامه note

این برنامه در MIUI  ۱۲.۵ امکانات جدیدی دارد. اولین مورد آن Create mind map چیزی مثل فلوچارت است (نحوه ای برای نشان دادن پیش برد کار ها ، چیزی مشابه نمودار درختی)

ویژگی جدید برنامه note در miui 12.5

افزانه های بیشتری را برای نقاشی کشیدن دارد. مثالا اگر در حال کشیدن مربع باشید و اضلاع آن نا برابر باشند خودش قابلیت مرتب کردن آن شکل را به شما می دهد

 

MIUI+

این ابزار را قبلا در سایر برند ها دیده بودیم حال شیائومی هم این امکان را اضافه کرده است. به وسیله این برنامه می توانید گوشی خود را توسط لپ تاپ به طور کامل در دسترس داشته باشید ، التبه نا گفته نماند که این امکان تنها در  تاپ های شیائومی دیده می شود و قابلیت استفاده کردن را دارد.( چیزی مثل Link To Windows موجود در سامسونگ)

 

 

قابلیت MIUI+ رابط کاربری جدید شیائومی MIUI 12.5

 

منبع : gizmochina