هواوی با وجود مجوز ، به تراشه های ۴G کوالکام اعتماد نخواهد کرد

طبق گزارشات اخیر ، کوالکام اخیراً مجوزی را برای ازسرگیری تأمین هواوی از ایالات متحده دریافت کرده است. با این حال ، این مجوز دارای یک بند است. کوالکام فقط می تواند تراشه های ۴G را به هواوی عرضه کند. با این حال ، گزارش های اخیر نشان می دهد که سازنده چینی علاقه چندانی به تراشه های کوالکام ندارد. ژانگ پینگان ، رئیس خدمات ابری کسب و کار مصرفی هواوی ، در مصاحبه ای گفت ، “ما اخبار را می بینیم و معتقدیم که آنها سخت کار می کنند”. وی افزود اگر کوالکام در دسترس باشد ، این گزینه را انتخاب می کند. با این حال ، مقررات دیگری نیز مانند گذشته انجام خواهد داد.

به گفته یک تامین کننده هواوی ، سفارشات این شرکت برای تلفن های ۴G در حال افزایش است. وی گفت ، “در حال حاضر ، تعداد کمی از سفارشات نورد وجود دارد و هیچ راهی برای تخمین میزان سفارش خاص وجود ندارد”.

کوالکام مجوز صادرات برای تهیه تراشه های ۴G به هواوی را دریافت کرده است.

برخی از شرکت های برتر مجوز تهیه تراشه به هواوی را بدست آورده اند . مانند AMD ، Intel ، Sony و غیره همه مجوز دارند. با این حال ، برخی از این مجوزها دارای بندها و برخی محدودیت ها هستند. طبق گفته KeyBanc ، بانک سرمایه گذاری معروف وال استریت ، کوالکام مجوز صادرات برای تهیه تراشه های ۴G به هواوی را دریافت کرده است. در اینجا تأکید بر “تراشه های ۴G” است. البته ، اکنون تمرکز سازندگان تلفن ۵G است.

مدیر عامل کوالکام پیش از انتشار گزارش مالی خود در تاریخ ۵ نوامبر اظهار داشت که کوالکام درخواست مجوز فروش تراشه به هواوی را به دولت آمریکا داده است اما هیچ پاسخی دریافت نکرده است .

طبق گزارشات ۳۶Kr ، کوالکام مجوز تهیه هواوی را بدست آورده است ، این بدان معناست که تراشه های سری بالا و سری P و Mate هواوی از معضل “گردن گیر” خلاص می شوند. گوئو پینگ ، رئیس هواوی در یک سخنرانی عمومی نشان داد که اگر ایالات متحده اجازه دهد ، هواوی مایل است از تراشه های کوالکام استفاده کند.

هواوی قصد دارد یک کارخانه تراشه سازی ۲۰ نانومتری در شانگهای ایجاد کند.

علی رغم ممنوعیت های متعدد هواوی توسط ایالات متحده ، این شرکت در تلاش است تا پیشروی کند. تاکنون اثر این ممنوعیت فاجعه بار نبوده است. با این حال ، به نظر می رسد که ما هنوز شاهد دوره بدتر این ممنوعیت نیستیم. طبق گفته این شرکت ، Kirin 9000 SoC آخرین تراشه شاخص آن خواهد بود. ممکن است برخی از مردم تعجب کنند که چرا تولید کننده چینی به دلیل ممنوعیت آمریکا نمی تواند تراشه تولید کند. مانند اکثر شرکت ها ، شرکت چینی فقط تراشه طراحی می کند و نه تراشه سازی. در واقع ، فقط سامسونگ هم طراحی تراشه و هم تولید را انجام می دهد. امثال کوالکام ، مدیاتک و تعدادی دیگر فقط طراحی تراشه مانند هواوی را انجام می دهند.

اکثر این شرکت ها تولید تراشه را به TSMC ، پیشرفته ترین سازنده تراشه در جهان ، واگذار می کنند. با این حال ، TSMC از بسیاری از فناوری های آمریکایی در فرآیند تولید خود استفاده می کند. ممنوعیت ایالات متحده استفاده از TSMC را برای استفاده از هواوی متوقف می کند. دقیقاً به همین دلیل است که تراشه Kirin نمی تواند بدون تأیید آمریکا ادامه یابد.

تولید کننده چینی گزینه های دیگری برای تراشه های سطح پایین و شاید میان رده دارد. با این حال ، برای تراشه های شاخص ، هیچ گزینه دیگری وجود ندارد. به گزارش فایننشال تایمز ، هواوی قصد دارد کارخانه تراشه سازی در شانگهای ایجاد کند که از فناوری آمریکایی استفاده نمی کند. T گیاهی که تولید انتظار می رود که تولید کم پایان تراشه ۴۵nm. تراشه A4 در آیفون ۴ (۲۰۱۰) از فرایند ۴۵ نانومتری استفاده می کند.