هارد سیلکون پاور
چرا ظرفیت هارد ها و فلش ها و… از فضای اسمی خریداری شده کمتر است؟

حتما اتفاق افتاده که شما اندازه ۴ ترا بایت اطلاعات دارید که باعث پر شدن فضای هارد کامپیوتر یا لپ تاپتون شده باشه و برای حل این مشکل هارد ۴ ترابایتی خریده باشید و خیلی خوش خرم به سیستم وصلش کنید که بخواید اطلاعاتتون رو داخلش منتقل که می بینید هارد شما ظرفیت ۳.۷ ترابایت در اختیار شما قرار داده !!

سلام امروز در این پست می خواهم که علت این اختلاف را برای شما توضیح بدهم.

بسیاری از افراد بعد از دیدن چنین صحنه ای به شرکت سازنده هارددیسک یا فلش یا… تهمت دزد بودن را می زنند ، ولی حقیقت چیست ؟ آیا شرکت ها واقعا دزد هستند یا نه این اختلاف حجم علت دیگری دارد؟ آیا یک شرکت تولید کننده هارد (برای مثال سیلکون پاور یا ای دیتا ) برای چند گیگ خودشان را بد نام بازار می کنند؟ اگر این دزدی وجود دارد چرا کمپانی سازنده ای نمی آید که این دزدی ها را پایان دهد؟

در ابتدا باید برای شما توضیح دهم در کامپیوتر هر کیلو بایت ۲ به توان ۱۰ بایت است یعنی ۱۰۲۴ بایت و متقابلا هر یک مگابایت ۱۰۲۴ کیلو بایت و هر یک گیکابایت معادل ۱۰۲۴ مگابایت و… است.

اتفاقی رخ می دهند سازنده هارد دیسک ها و فلش ها و… به عدد ۱۰۲۴ اعتقادی ندارند و هر کیلو بایت را ۱۰۰۰ بایت در نظر می گیرند یعنی در ۵۰۰ گیگابایت حجمی معادل ۳۴.۵ گیگ اختلاف به وجود می آید.