گواهینامه IP به کار رفته در بعضی از اسمارت فون ها به چه معناست؟

این روز ها بسیاری از شما ها با اصطلاح IP روبرو شدید ولی معنای آن را نمیدانید.

این استاندارد نشان دهنده مقاومت وسایل الکترونیک در برابر نفوذ آب و گرد و غبار است. این گواهی در گذشته برای وسایلی که توسط کوهنوردان یا کسانی که با آب زیاد سر و کار داشتند مورد استفاده قرار میگرفت ولی شرکت موتورولا با معرفی موتورولا دیفای ( Motorola Defy ) این فناوری را به دنیای اسمارت فون ها وارد کرد.

این موبایل از صفحه نمایش ۳.۷ اینچی از نوع TFT بهره میبردو قامت این اسمارتفون ۱۰۷ میلی متر و قطرش ۱۳ میلی متر بود. همچنین صفحه نمایش این گوشی با گوریلا گلس محافظت میشد که مقاومت خوبی در برابر خط و خش از خودش نشان میداد.

این کمپانی در زمانی که سایر کمپانی ها بدنبال قرار داد امکانات نرم افزاری در موبایل هایشان بودند این قابلیت را  روی اسمارتفون خود قرار داد و قاعده بازی را به نفع خود عوض نمود.

بعد از ان در سال سونی وارد این بازار شد. این کمپانی در سال ۲۰۱۳ با رو نمایی از سونی اکسپریا زد ۱ (Xperia Z1 ) خود را وارد اینحوزه نمود.

دو سال بعد از آن یعنی در سال ۲۰۱۵ سامسونگ برای اینکه از بازی عقب نماند با معرفی گلکسی اس ۵ (Galaxy S5 ) وارد این بازی شد.

اپل و گوگل برای ماندن و رقابت کردن باید وارد این حوزه میشدند و سر انجام پرچمداران این دو شرکت به ترتیب در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ با گوشی های آیفون ۷ و گوگل پیکسل ۲ وارد این حوزه شدند.

البته ناگفته نماند که در زمان ها اول جاهای زیادی مثل درگاه شارژ توسط یک محافظ برای جلوگیری از ورود آب محافظت میشد که این محافظ ها کم کم حذف شدند.

 

گواهی IP به چه معناست؟

در ابتدا باید دانست که کلمه ی IP مخفف کلمه ی Ingress Protection به معنای محافظت در برابر نفوذ است.

این گواهی مقاومت دستگاه ها را در برابر نفوذ آب و گرد و غبار بیان میکند.

این استاندارد بیان کننده میزان استقامت موبایل در برابر مایعات یا گرد و غبار در شرایط عادی است و نمیتوان از این  دستگاه ها انتظار عملکرد خوبی در شرایط غیر عادی ( مثل شست و شوی روزانه موبایل یا حمام بردن موبایل ) داشت.

این گواهی برای شرایط بارانی یا مواقعی که به صورت ناخواسته به موبایل خود آب یا گرد و غبار می رسد بسیار عالی میکند و از این رو سازندگان اسمارت فون ها همواره در تلاش بوده و هستند که تلفن هایی با مقاومت بیشتر در برابر نفوذ آب و گرد و غبار تولید کنند.

این استاندارد از دو بخش عددی تشکیل شده است.

IP XY

دو عدد به جای X و Y  خواهد نشست ؛ که عدد اول یا همان X  نشان دهنده میزان مقاومت دستگاه در برابر نفوذ گرد و غبار است و از بین اعداد ۰ تا ۶ دسته بندی میشود ؛ که از این میزان ۶ نشان دهنده بالاترین میزان نفوذ در برابر گرد و غبار بوده و ۱ پایین ترین مقاومت را از خود نشان میدهد.

بعضی از وسایل الکرونیکی گواهی IPX7 دارند یا IP6X دارند ؛ که این نشان دهنده این است که جای رقمی که X است در برابر آن مقاومت ندارند؛ یعنی در مورد اول در برابر گرد و غبار مقاومتی نداشته ولی در مدت سی دقیق در عمق یک متری آب میتواند غوطه ور باشد  ( این مورد بیشتر در مورد ایرپاد هاست ) یا در مورد دوم در برابر آب مقاومتی ندارد ولی ضد گرد و غبار است.

رقم اول بعد از IP  میزان حفاظت در برابر جسم خارجی
۰ مقاومتی در برابر گرد و غبار ندارد.
۱ مقاوم در برابر جسم جامد با قطر ۵۰ میلی متر یا بیشتر
۲ مقاوم در برابر جسم جامد با قطر ۱۲.۵ میلی متر یا بیشتر
۳ مقاوم در برابر جسم جامد با قطر ۲.۵ میلی متر یا بیشتر
۴ مقاوم در برابر جسم جامد با قطر ۱ میلی متر یا بیشتر
۵ حفاظت شده در برابر نفوذ گرد و غبار
۶ ضد گرد و غبار

 

عدد دوم در آی پی یا همان عدد Y نشان دهنده میزان مقاومت دستگاه در برابر نفوذ آب می باشد که اعدادی در بازی ۰ تا ۸ را در بر می گیرد ؛ که ۰ پایین ترین سطح مقاومت و ۸ بالاترین سطح مقاومت در برابر آب تا الان است.

رقم دوم بعد از IP میزان مقاومت و جهت پاشش آب
۰ در برابر آب هیچونه مقاومتی ندارد.
۱ ده دقیقه در برابر ریزش ۱ میلی متر باران
۲ ده دقیقه در برابر ریزش ۳ میلی متر باران با زاویه ۱۵ درجه
۳ پنج دقیقه آب افشانه شده با زاویه ۶۰ با فشار ۸۰-۱۰۰ KPa
۴ پنج دقیقه پاشش آب از هر جهتی تا فشار ۸۰-۱۰۰ KPa
۵ حداقل ۳ دقیقه با جت های آب با فشار۳۰ KPa
۶ حداقل ۳ دقیقه با جت های قوی آب با فشار ۱۰۰ KPa
۷ سی دقیقه غوطه وری در آب به عمق  یک متر
۸ سی دقیق غوطه وری در آب به عمق یک و نیم متر