فست شارژ چیست و از کجا بفهمیم که شارژری که داریم فست شارژ را پشتیبانی میکند؟

در مواقع خرید تلفن همراه یکی از مشخصاتی که با آنها مواجه می‌شویم پشتیبانی از فناوری شارژ سریع است.

 این فناوری به این معنا است که می‌توانید زمان شارژ تلفن همراه خود را کمتر کنید ؛ ولی برای بهره مندی  از این فناوری به شارژری که از شارژ سریع پشتیبانی می کند نیاز داریم. 

فست شارژ چیست و چگونه ساخته شد؟

کوالکام یکی از اولین شرکت هایی بود که توانست استاندارد های جدیدی برای شارژ شدن گوشی های هوشمند معرفی کند. 

این شرکت در سال ۲۰۱۳ و در هنگام عرضه ی تراشه اسنپ دراگون ۶۰۰ ، با معرفی فناوری جدید که توانایی آماده کردن باتری موجود در دستگاه را برای پذیرش ۵ ولت و ۲ آمپر را داشت ؛ امکان سریع تر شارژ شدن گوشی های هوشمند را ممکن کرد. این فناوری Quick Charge نام گرفت.

در سال ۲۰۱۵ و با مورد استقبال واقع شدن شارژ سریع ، شرکت کوالکام در صدد برآمد تا قابلیت شارژ سریع را به ۱۸ وات ( ۹ وات و ۲ آمپر ) ارتقا بدهد.

این فناوری را بعدها سامسونگ با استفاده از فناوری Adaptive Fast Charge به گوشی های خودش اضافه کرد.

استاندارد Quick Charge 4 برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ معرفی شد و می توانست توان های خروجی شارژهای مبتی بر این فناوری را تا ۲۷ وات افزایش بدهد.

استاندارد Quick Charge 4 + که جدیدترین نوع این استاندارد است امکان تحویل ۲۷ وات انرژی (۳ ولت تا ۱۱ ولت و ۰ تا ۳ آمپر ) را بسته به نوع کابل به صورت بسیار دقیق تنظیم کند.

 

اسمارت فون ها معمولاً تا یک میزان مشخص از فست شارژ پشتیبانی می کند و این میزان را در هنگام خرید تلفن خود ، در قسمت مشخصات می توانید آن را مشاهده کنید.

 بسیاری از ماها دارای تعداد زیادی شارژر در منزل خود هستید از طرفی خیلی از ماها دوست داریم که بدانیم با این شارژری که داریم می توانیم تلفن جدید خود را شارژ کنیم یا خیر ،  برای دانستن چنین چیزی از مفهوم وات کمک میگیریم.

 امروز در این پست قصد دارم به شما نحوه محاسبه  وات شارژر در دسترس را آموزش  دهم.

قبل از  شروع لازم است این دو مولفه مهم یعنی ولتاژ و آمپر را برای شما توضیح دهم. 

ولتاژ به میزان ولتاژی شارژر می تواند از خود عبور دهد گفته میشود.

آمپر به حداکثر میزان جریان الکتریسیته که شارژر می تواند از خود عبور دهد گفته می شود.

اگر به پشت یا قسمت کناری شارژر خود مشخصات آن نوشته شده نگاه کنیم با یک سری  عدد و رقم مواجه می‌شویم. 

در قسمت Input یا ورودی  ولتاژ و جریان ورودی به شارژر را نوشته است است که این مقدار از پریز منزل درشارژر های دیواری و در  شارژر های فندکی از باتری ماشین تامین می شود.

 قسمت Output یا خروجی مشخصات خروجی شارژر نوشته شده است .

برای محاسبه توان شارژر یا همان وات شارژرمان ،  مقدار ولتاژ را در مقدار آمپر ضرب می کنیم.

برای مثال ، اگر خروجی یک شارژ ۵ ولت و ۳ آمپر باشد آن شارژر ۱۵ واتی است و توانایی این را دارد که تلفن همراه شما را با توان ۱۵ وات شارژ نماید به شرطی که تلفن هوشمند شما قابلیت پشتیبانی از شارژ سریع ۱۵ واتی را دارا باشد.

برای مثال شارژ زیر حداکثر توانی که میتواند خروجی داشته باشد ، ۳۰ وات است. ( ۱۰ ولت و ۳ آمپر)

 نکته قابل توجه در اینجا این است که نباید جریان الکتریکی را که با واحد آمپر (A) مشخص می‌شود را را با ظرفیت باتری که با واحد میلی آمپر ساعت (mAh) مشخص می‌شود اشتباه گرفت.

هرچه مقدار میلی آمپر ساعت باتری تلفن همراه شما بالاتر باشد ، باتری گوشی شما ظرفیت بالاتری داشته در نهایت دورتر باید آن را به شارژ بزنید یا به اصطلاح باتری آن دیرتر خالی میشود ولی هر چه ظرفیت باتری بالاتر برود ، مدت زمانی که باید زیر شارژ باشد هم به طبع بالاتر رفته مگر این که گوشیتون از فست شارژ با توان بالا پشتیبانی کنه!!

 

نکته مهم دیگری که در اینجا حائز اهمیت است این است که بهترین شارژر برای شارژ تلفن همراه خود همان شارژری است که روی آن است ولی اگر می خواهید که ببینید شارژری که دارید بدرد آن می خورد یا نه یا شارژرتان خراب شده و در صدد تهیه هستید بهتر است که به مقدار ولتاژ و جریان خروجی شارژر اصلی تلفنتان نگاه کنید و شارژری بخرید که دارای خروجی چنین توانی باشد.

 

لازم به ذکر است که شارژ تلفن همراه با آمپر پایین ایرادی ندارد ولی زمان بسیار زیادی را از شما خواهد گرفت به صورتی که در آخر پشیمان خواهید شد.

همچنین شارژ دستگاهی که ابلیت پشتیبانی از شارژ سریع را ندارد با شارژر دارای این قابلیت اشتباه است ؛ برای مثال اگر دستگاه شما از ورودی نهایتا ۲ آمپر پشتیبانی کند و شما آن رابه شارژری با خروجی ۳ آمپر متصل کنید ، گوشی شما اندازه ۲ آمپر (حداکثر جریان ورودی خودش ) دریافت میکند و عملا کار بیهوده ای انجام دادید.

در آخر هم اگر تمایل به خرید شارژر برای گوشیتون دارید باید از جایی که معتبر باشه و تمام مشخصات رو واستون گذاشته باشه خرید کنین سایت ما تمام این قابلیت ها را دارد و اگر دوس دارید از لینک زیر وارد قسمت خرید شارژر شوید.

خرید شارژر برای موبایل و تبلت و….