از بین ۵ نوع CPU موبایلی برگ برنده کدام است؟

کدام CPU برای موبایل بهتر است؟

سوال بالا شاید سوال بسیاری از شماها هنگام خرید موبایل باشه و هر چی بیشتر داخلش بگردید بیشتر گیج و خسته بشید. امروز اینجام با توضیحات ساده و کاربردی شما را در خرید بهترین گزینه راهنمایی کنم.

در حقیقت وقتی اصطلاح پردازنده این گوشی اسنپ دراگون است ، یک اشتباه وجود دارد زیرا که CPU این گوشی اسنپ دراگون است. پردازنده در جقیقت هر چیزی که کار پردازش را انحام می دهد گفته می شود. در حقیقت ما تعداد زیادی پردازنده روی چیپست موبایلمان داریم.

چیپست یک برد الکترونیکی است مثل مادربورد کامپیوتر که در گوشی ها به آن چیپست گفته می شود. اسنپ دراگون یا کایرین یا… یک CPU بوده که تنها یکی از کارهای چیپست را انجام می دهد.

CPU و GPUو  ISP پردازنده اینترنت و… روی چیپست سوار هستند.

 

چیپست های موبایل

 

CPU ها به طور کلی داریا یک تعاریف یکسانی هستند. که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

معماری : همه CPU های گوشی طبق معماری ARM ساخته میشود. معماری در عدد خلاصه می شود و هر چه این عدد کمتر شود یعنی دقت بیشتری در ساخت آن CPU استفاده شده و هم چنین مصرف باتری کمتری در عین حال سرعت بیشتری ارائه می دهد. هم چنین در صورت کوچک شدن عدد ، اندازه CPU کوچک تر شده در عوض می توان از باتری بزرگتری برای موبایل کمک گرفت. در حال حاضر CPU پنج نانو متری را می توان کوچک ترین عدد ممکن برای CPU های موبایلی تا به این تاریخ دانست.

 

معماری ARM

 

 

مدل ها و انواع و اقسام CPU های موبایل:

کمپانی کوآلکام : کمپانی آمریکایی که در زمینه ساخت CPU های موبایل فعالیت دارد که CPU های موبایلی این شرکت را با نام اسنپ دراگون می شناسیم. اسنپ دراگون ها انواع و اقسام زیادی دارند و به طور کلی دارای چند سری هستند که هر کدام برای یک سری موبایل با یک بازه قیمتی مناسب هستند و مورد استفاده قرار می گیرند.

(سری ۸۰۰ برای پرچمداران ، سری ۶۰۰ و ۷۰۰ برای میان رده ها ، سری ۴۰۰ برای اقتصادی ها)

 

اسنپدراگون 888

 

 

کمپانی سامسونگ : کمپنای کره ای که علاوه بر ساخت گوشی های موبایل در ساخت CPU های موبایل هم فعالیت دارد. CPU های این کمپانی با نام اگزینوس در بازار شناخته می شوند که تا سال ۲۰۱۹ مدل های این CPU چهار رقمی بودند ولی برای گوشی های پرچمدار از اعداد ۳ رقمی استفاده می کند که هنوز برای میان رده ها از اعداد چهار رقمی استفاده می شود.

 

سامسونگ اگزینوس

 

 

سامسونگ برای اگزینوس از فناوری ARM استفاده می کند ولی درکنار آن از هسته های اختصاصی خود را اضافه کرده که سامسونگ برای قدرت نمایی و عملکرد بهتر در بازار اسمارتفون ها این کار را انجام میدهد. هنوز این CPU ها به دلیل حرارت بسیار بالا ، پایداری پایین توانایی رقابت با اسنپ دراگون را نداشته و سامسونگ گوشی های پرچمدار خود را در ۲ مدل ( یکی با CPU اگزینوس برای خاور میانه و اروپا و دیگری با اسنپ دراگون برای آمریکا) به بازار عرضه می کند.

 

سامسونگ اگزینوس

 

کمپانی هوآوی : کمپانی موبایل سازی چینی است که در زمینه ساخت CPU موبایل نیز فعالیت دارد. CPU های این کمپانی با نام kirin به بازار چهانی عرضه می شود و در ایران با نام کایرین شناخته می شود. دارای سری های مختلفی است .آخرین CPU هوآوی کایرین ۹۹۰ بوده که در سری پی ۴۰ پرو و میت ۴۰ پرو وجود دارند.

 

هوآوی کایرین

 

کمپانی هوآوی در تمام بازار های دنیا یک مدل ، برخلاف سامسونگ ، دارد و با CPU کایرین عرضه می شود.

گوشی های میان رده هوآوی از سری ۷۰۰ و ۸۰۰ کایرین استفاده می کنند.

 

هوآوی کایرین

 

مدیاتک : کمپانی تایوانی که در زمینه ساخت تراشه های موبایلی فعالیت دارد. CPU های این شرکت با نام هِلیو به بازار عرضه می شود که دارای دو سری P و G می باشد. سری G برای گوشی های گیمینگ مورد استفاده قرار می گیرد و سری P برای گوشی های اقتصادی مورد استفاده می شود. ( سری G احتمالا قوی تر است.)

 

مدیاتک سری جی

 

مدیاتک CPU هایی را که در گوشی های پرچمدار مورد استفاده قرار می گیرد را با نام Dimensity 1000 عرضه می کند. گوشی های پرچم دار دارای اینمردازنده بسیار کم و محدود هستند.

CPU پرچم دار مدیاتک

 

“CPU های اسنپ دراگون و مدیا تک برای تمام گوشی های دنیا می تواند استفاده شوند ولی CPU های کایرین را تنها در گوشی های هوآوی و CPU های اگزینوس را تنها در گوشی های سامسونگ می توان دید.”

 

اپل از هیچ کدام از CPU های بالا استفاده نمی کند و برای گوشی های خودش از  CPU اختصاصی خودش استفاده می کند. CPU های ساخت اپل با A شروع می شوند در حال حاضر آخرین مدل آن A14 به کار رفته در سری آیفون ۱۲ هاست. اپل به دلیل ساخت سیستم عامل خودش  و هماهنگی نرم افزار و سخت افزار سرعت خوبی را به کاربران حین استفاده از گوشی های خودش منتقل می کند که در نوبه خود عالی است!

CPU اپل

 

به طور کلی الآن تمام CPU ها دارای ۸ هسته هستند که دارای ۴ هسته قدرتمند تر برای کار های پردازشی قوی و ۴ هسته برای کار های ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد.

ساختار CPU kirin 990

 

مقایسه بین CPU  های موجود در بازار:

در حالت کلی برای کسانی که قصد خرید گوشی های اپل را دارند ، هیچ گونه مورد دیگری جز CPU های ساخت خود اپل وجود ندارد و در این مقایسه قرار نمی گیرند.

 

معمولا CPU های اسنپ دراگون بعد از چند سال افت کمتری کرده در حین استفاده کردن سرعت بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد . در هنگام انجام بازی های سنگین نیز این CPU افت فریم کمتری دارد. CPU های کایرین هوآوی خوب هستند و اگر میخواهید پرچم داران هوآوی را بخرید باید با CPU اسنپ دراگون خریداری کنید و چاره دیگری ندارید و در عمل هم رقابت نزدیکی با اسنپ دراگون دارد.

CPU های مدیاتک هم بسیار مورد استقبال کمپانی ها قرار گرفته است ولی در سرعت و تداوم این سرعت به اسنپ دراگون نرسیده و در آینده هم چیزی مشخص نیست. اگزینوس ها در سری های میانرده عملکرد پایدار تری نسبت به سری پرچمدارانش دارد و می تواند با مدیاتک به خوبی رقابت کند.

 

 

 

مقایسه کلی:

در حین خرید گوشی موبایل اگر برای ما CPU ملاک است بهتر است که گوشی را بخریم که دارای اسنپ دراگون باشد. به طور کلی رتبه بندی های گوشی های موبایل به صورت زیر است:

در رتبه اول CPU های ساخت کوآلکام یا همان اسنپ دراگون ها قرار دارد ،این CPU ها دارای سرعت بیشتر پایداری بلند مدت تر و گرمای تولیدی کمتری هستند.

بعد از اسنپ دراگون کایرین هوآوی در جایگاه دوم قرار می گیرد. عملکرد خوبی را از خود به نمایش می گذارد ولی برای رسیده به CPU اسنپ دراگون هنوز جای کار دارد.

دو CPU اگزینوس و مدیاتک در یک رده بندی قرار می گیرند ولی اگزینوس سامسونگ پایداری بهتری نسبت به CPU های مدیاتک از خود نشان داده و به طور کلی یک سر و گردن از مدیاتک بالاتر است.

 

 

GPU داده های ورودی را به صورت تصویر به کاربران نشان می دهد که داری دو نوع Mali و Adreno است که Adreno ساخت شرکت خوش آوازه کوآلکام است و به دلیل سابقه بهتر و پختگی بیشتر کوآکام عملکرد بهتری را نسبت به Mali از خود نشان میدهد ولی این تفاوت عملکرد به اندازه ای نیست که بخواهید ین دو را ملاک انتخاب خود قرار دهید.

 

تمام توضیحات بالا و مقایسه ها در صورتی است که دو گوشی موبایل دارای مشخصات یکسان بوده باشند و تنها در CPU با یکدیگر اختلاف داشته باشند و انتخاب این که CPU در اولویت انتخاب قرار دارد یا خیر به کاربر بستگی دارد ؛ چون در صورتی که کاربر برای مثال دوربین برایش مهم باشد ، CPU زیاد مهم نخواهد بود.

 

 

در پایان این نوشته طبق تجربه شخصی و کمی گشت و گذار در مابع مختلف است ، نظراتتون را برام بنویسید بهشون جواب میدم.